Biz Biliyoz

Bebekler Ne Zaman Hatırlamaya Başlar?

  • 26 Aralık 2018
  • 86 kez görüntülendi.
Bebekler Ne Zaman Hatırlamaya Başlar?

Bebekler ne zaman hatırlamaya baslar? Çocuklar bebekliklerini hatırlar mı? Hadi inceleyelim uzmanlar neler söylemiş.

Yetişkinlerin inandıklarının aksine, çocuklar gördükleri ve yaşadıkları şeylerin bir bölümünü hatırlayabilir.

 

Çocukların bir şeyleri ne zaman hatırlamaya başladığını merak ediyor musunuz?

Çocukların bellek gücünün sahip olduğu özelliklerden dolayı bir takım şeyleri hatırlayabileceğini gösterse de, ebeveynler küçük çocukların hafızasında bir takım anılar oluşturduğuna, bazı şeyleri hatırladıklarına pek olanak vermemektedir. Ebeveynler genelde çocukların yanında konuşulan bir takım şeylerin geçmişte yaşadıklarını hatırlıyormuş gibi aksettirdiklerine inanmaktadır.

Ancak bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. Uzmanlar çocukların 6 aylıktan itibaren kendisine anlatılan şeyleri, eylemleri ve kareler halinde olsa bile hatırlama gücüne sahip olduğunu ispatlayan çalışmalar yaptılar. Fakat etkili olunmaya başlanan süre 9. ay.

Bebekler ne zaman olayları hatırlar?

Çocuklar hangi zamanı hatırlar

Çocuklar gördükleri birçok şeyi ve ziyaret ettikleri yerleri hatırlayabilir. Ancak, bu anıları kafasında saklamak söz konusu olduğunda, organize bir şekilde yapılmaz. Küçük çocuklar bir olayı doğru ve ayrıntılı bir şekilde hatırlayabilir, ancak gerçekleştiği yeri veya tarihi size tam olarak söyleyemeyebilir.

Çocuklar neleri hatırlar

Çocukların hatırlayacağı şeylere gelince, özellikle en keyif aldıkları olayları, gittikleri yerleri, sevdikleri çizgi film karakterlerini, parkları bahçeleri veya kendisi için önemli olabilecek bir takım şeyleri hatırlayabilir. Hatta bazı şeyleri öyle net hatırlarlar ki adeta o ufacık beyinlerine kazınmış gibi.

İlginizi çekebilir: Kız çocuklarında ergenlik belirtileri

Bilim devreye giriyor

Hafızanın oluşmasında ve korunmasında beynin iki önemli rolü vardır. Bunlar Hipokampus (hatıraların depolanmasından sorumludur) diğeri ise Prefrontal Cortex (beynin girintilerinde depolanan hatıraların alınmasından sorumludur). Bu iki nörolojik bölüm çocukta çok küçük yaşlardan itibaren eyleme geçiyor. Ancak, hatırlama ve hatırlatma güçleri hemen zaman içerisinde devreye girerek gelişmeye başlar.

Seçici Bellek

Bazı doktor ve uzmanlar çocukların çocukluk anılarını bir kevgire benzetir. Kevgir içerisine konan bazı şeyleri tutar, bazı şeyleri ise reddederek deliklerinden boşaltır. Bebek veya küçük çocuklarda da durum böyledir. Akılda tutma kapasitesi çok düşük belleği yeterizdir. Bu nedenle az da olsa bir takım şeyleri hatırlayabilir. Kendisi geliştikçe anılar biriktikçe hatırlama kapasitesi de artar.

Etkili İletişim

Küçük çocukların bazı şeyleri net hatırlamasında ebeveynlerinin de rolü var. Örneğin 2 yaşındaki çocuğun yaşadığı her hangi bir anının belirli aralıklarla ebeveynleri tarafından gündeme getirilmesi o anının eskimemesine çocuğun onu unutmamasına sebep olabilmektedir.

Bebekler ne zaman hatırlamaya başlar?

Bebeklerde bir takım şeyleri hatırlayabilme süresi 9. aydan itibaren başlar ve bazı şeyleri birkaç gün hatırlayabilirler. Bu özellik zaman içerisinde gelişir genellikle 24. aydan sonra bu özellik kalıcı olmaya başlar.

Kaynak: parenting.firstcry

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ